...към Заглавна страница
   

Холестеатом на средното ухо (Cholesteatoma)

Какво е холестеатом?
На какво се дължи и може ли да се избегне?
В какво се проявява?
Как се диагностицира?
Как се лекува?
Каква е целта на оперативното лечение?
Колко продължава оздравителния период?
Какви са възможните усложнения на операцията?
Какво става, ако не се оперира?
Възможно ли е операцията да е неуспешна?
Трябва ли да се бърза с оперативното лечение?
Може ли състоянието да се лекува без операция?
Защо в медицинската документация често се вписва друга диагноза, а не холестеатом?
хистологичен препарат на холестеатом

хистологичен препарат на холестеатом;
сн. А.Райнов, С.Лолов

 

Какво е холестеатом?

Като холестеатом се дефинира формация продуцираща кератинови люспи на място, където те не могат да се изхвърлят от организма. Това е своеобразен биологично доброкачествен тумор, т.е. няма склонност да прораства в околните тъкани и спонтанно да се разсейва. Има обаче клинично злокачествено протичане, защото често разрушава костта и понякога възниква повторно. Почти винаги холестеатомът произхожда от средното ухо и значително по-рядко от външния слухов канал, базата на черепа, околоносните кухини.

Образно казано холестеатомът е нещо като "нормална кожа на неподходящо място"

Здравата кожа е покрита с няколко клетъчни слоя, като най-горният постепенно се лющи и отпада в околната среда.

Холестеатомната формация наподобява кожна торбичка, в която най-горният кератинов слой е насочен навътре и също постепенно отпада. Понеже не се изхвърлят от организма, отделените клетъчни слоеве се натрупват подобно на лучени люспи, разтягайки обвивката на формацията. Така холестеатомът нараства, притиска околните структури и ги разрушава.

Начало

На какво се дължи и може ли да се избегне?

Лигавичните инфекции в средното ухо трудно се овладяват поради наличните тесни пространства и често преминават към подлежащата кост, като имат склонност да хронифицират. По не съвсем изяснени механизми, това може да доведе до новоформиране или проникване на епител от кожата на външния слухов канал в кухините на средното ухо. Кожен епител може да се имплантира в средното ухо и при травматично или хирургично нарушаване целостта на тъпанчевата мембрана. Съществуват случаи на холестеатом без данни за предварително възпаление, оперативно лечение или травма, вероятно резултат на вродени дефекти в развитието на кухините на средното ухо.

Лечението и проследяването на всички болестни изменения в средното ухо, за които се предполага, че могат да доведат до възникването на холестеатом са средство за намаляване честотата на заболяването. До момента, обаче няма сигурен метод за пълно предотвратяване на холестеатома.

Начало

В какво се проявява?

Самият холестеатом не дава симптоматика и когато е изолирано състояние може да се открие случайно при профилактичен преглед. Когато е причинен от възпаление, или обратно, когато сам предизвика такова, холестеатомът се съпътства от отделяне на секрет от канала на ухото. Често възпалителната реакция е резултат на анаеробна инфекция и миризмата на секрета е подчертано неприятна.

Понякога холестеатомът засяга слуховата верига и/или вътрешното ухо и това е свързано със спадане на слуха, световъртеж.

Начало

Как се диагностицира?

Единственото сигурно средство за потвърждаване на диагнозата е прегледа на средното ухо под оптично увеличение, най-често микроскоп, рядко отоскоп или ендоскоп. Съществуват случаи когато холестеатомът се съпътства от допълнителни промени - състоянието се преполага, но се диагностицира на по-късен етап, често на операционната маса и хистологично. Съвременните образни изследвания - компютърна томография и ядрен магнитен резонанс, подпомагат не толкова определянето естеството на процеса, колкото неговото разпространение, което е много важно при оперативно лечение.

Начало

Как се лекува?

Рядко холестеатома разрушава костната стена на външния слухов канал - спонтанна трепанация. При това натрупаните люспи попадат в канала на ухото, разрастването на формацията се забавя и много рядко напълно спира. При наличието на подобна комуникация, периодичното почистване на ухото от ушен хирург цели "изпразване" съдържанието на холестеатомния сак и ограничаване на съпътстващата инфекция.

Значително по-сигурно и качествено, обаче е оперативното лечение, което се приема от съвременната медицина като единствено разумно поведение, особено, ако холестеатома е съпроводен от инфекция и други усложнения.

Начало

Каква е целта на оперативното лечение?

Цел на оперативното лечение е пълно отстраняване на холестеатома и съпътстващата го инфекцията от кухините на средното ухо. Обичайно се променя структурата на ухото, за да може в бъдеще да се намали честотата на нововъзникващи инфекции и да се улесни лечението им. Оперативното лечения няма за цел подобряване на слуха на пациента. Често се налага модифициране на съществуващият звукопроводен механизъм и след оперативната интервенция слуха може временно или постоянно да се понижи.

Оперативното лечение постига състояние на ухото, което в голям процент от пациентите се самопочиства и след окончателното оздравяване може да не се пази от навлизането на вода при къпане. В зависимост от конкретните анатомични особености, при някои пациенти се оказва невъзможно да се постигне оперативна кухина, която да може да се самопочиства – доживотно се налага предпазване на ухото от навлизане на вода за намаляване вероятността от нова инфекция.

Начало

Колко продължава оздравителния период?

Зависи от конкретния тип оперативна интервенция и индивидуалните особености на организма, но като цяло е продължителен процес - до три месеца.

През първите следоперативни дни и при периодичните превръзки може да има леки болки в ухото. Заздравяването е свързано с отделяне на раневи секрет – редовното му почистване от оператора или оторизиран от него лекар, и контрол на процеса на зарастване е неотменима част от оперативното лечение. Непровеждането му може да компроментира и най-добрата оперативна интервенция.

Начало

Какви са възможните усложнения на операцията?

В слепоочната кост, в съседство със средното ухо, са разположени важни структури и увреждането им е реално възможно, особено при напреднал холестеатом, малък хирургичен опит, индивидуални анатомични аномалии и неуспешно предшестващо оперативно лечение. Обсъждането на тези усложнения е част от ангажиментите на хирурга, но трябва да се отбележи, че нелекуваният холестеатом, разрушавайки костта, сам може да доведе до същите усложнения.

Начало

Какво става, ако не се оперира?

Много зависи от локализацията и индивидуалните особености. Най-често заболяването бавно, но сигурно прогресира, а последиците могат да бъдат спадане на слуха, световъртеж, пареза на лицевата половина от страната на болното ухо, животозастрашаваща инфекция.

Начало

Възможно ли е операцията да е неуспешна?

Причините за неуспех на оперативното лечение при холестеатом са няколко:

  • При неадекватен оперативен обем този тип интервенция не само не изкоренява заболяването, но бидейки свързана с формирането на по-малка или по-голяма кухина в костта, често с лоша форма, става предпоставка за по-тежко протичане на заболяването. Това се дължи на факта, че първо се прави допълнително място холестеатома да се развива, второ - значително се променя и без това нарушената анатомия, което много силно затруднява повторна интервенция.
  • Анатомията на слепоочната кост е индивидуално различна и твърде сложна, често болестно променена, т.е. този вид хирургия е строго индивидуализирана, а не схематична. За избягване на усложнения или за спешното им ликвидиране, понякога се налага интервенцията да приключи без цялостно отстраняване на заболяването. Колкото по-опитен е хирурга, толкова по-добър баланс намира между риска да остави частици от холестеатома и риска неволно да засегне важна структура.
  • Накрая, но в никакъв случай не на последно място - дори в ръцете на най-опитния хирург, могат да останат скрити микроскопични части от холестеатома и състоянието да се повтори. При добра оперативна техника, обаче повторната поява на холестеатом е в много по-благоприятна форма от първоначалната. При периодичните контролни прегледи една добре оформена оперативна кухина позволява под микроскоп да се почистят микрорецидиви, без съществен дискомфорт за пациента.

Начало

Трябва ли да се бърза с оперативното лечение?

Оперативното лечение на холестеатома е по-успешно при планова интервенция, а не в условията на спешност. Ето защо, след поставяне на диагнозата трябва да се проведе консултация с хирург извъшващ този тип интервенции, а не състоянието да се неглежира.

Много често се налага предоперативно ухото да се почиства и лекува от съпътстващата инфекция. Подобна подготовка значително улеснява интервенцията и резултата й, а не е форма на необосновано протакане.

Начало

Може ли състоянието да се лекува без операция?

Когато хроничната инфекция на средното ухо не е силно изразена, както и когато е изразена, но пациента има противопоказания за оперативно лечение, процеса може до известна степен да се ограничи с локално консервативно лечение. При пациенти без противопоказания за оперативно лечение и при всички случаи на животозастрашаващи усложнения се препоръчва оперативно лечение.

Начало

Защо в медицинската документация често се вписва друга диагноза, а не холестеатом?

Често холестеатома се "скрива" от допълнителните промени на съпътстваща инфекция и не се установява при първия преглед. Опитният специалист знае кога може да очаква холестеатом, дори и реално да не го види първоначално. Понякога холестеатомна тъкан се открива едва по време на оперативна интервенция и тогава се дописва към началната диагноза. При установен холестеатом може такава тъкан да не попадне в материалите, които се изпращат за изследване. Липсата на убедителни данни за наличие на холестеатом, респективно невписването му в медицинската документация не е изкривяване на истината.

Начало

издание - декември 2009

Creative Commons License
"Холестеатом на средното ухо" от доц. Стефан Лолов може да се използва при условията на Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.5 Bulgaria License.
Оригиналът е публикуван на www.lolov.com.
За ползване, извън условията на горния лиценз, се обръщайте към stephan@lolov.com.

...към Заглавна страница